Dějství I.

20. listopadu 2016 v 2:07 | Kaszia |  William Shakespeare: Romeo a Julie

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje prvního dějství je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.Postavy: Gregorio a Samson (sluhové z domu Kapuletů), Abraham a jeho společník (Montekovi sluhové), Tybalt (synovec paní Kapuletové), Benvolio (přítel a bratranec Romea), Kapulet a paní Kapuletová, Montek a paní Monteková, vévoda Escalus, Romeo, hrabě Paris (zájemce o Julii), sluhové, Juliina chůva, Mercuzio (Romeův přítel)

Děj:

Gregorio a Samson se baví o své nenávisti vůči Montekům, přičemž je Samson svým společníkem lehce popichován. Potkají Montekova sluhu Abrahama s jeho společníkem a schválně zahvízdají, aby u nich vyvolali chuť se pustit do šarvátky. Následně vstoupí na scénu Tybalt z jedné strany a Benvolio ze strany druhé. Gregorio se tedy rozhodne po spatření dalšího spojence z jejich rodu popíchnout Kapulety a přiměje Samsona, aby prohlásil, že jeho pán je lepší než pán Abrahama. Ten však reaguje pouze slovy, že je to lež. Následně je však Samsonem vyprovokován k tasení mečů.

Příchozí Benvolio se mezi sluhy vmísí a pokusí se je přimět k rozumu, avšak Tybalt jej na oplátku vyzve k souboji. Dojde k šermování, přičemž se k potyčce přidá i několik obyvatelů domů, pár měšťanů a biřic. Do této situace vstoupí Kapulet a Montek se svými ženami. Oba chtějí začít souboj, ale jejich ženy je moudře od tohoto skutku odrazují.

Poté se objeví vévoda Escalus, jež pronese silnou řeč, kdy připomene, že to není poprvé, co spolu mají Montekové a Kapuleti nějaký rozbroj, a že příště budou ti, jež opětovně vzbouří město, zabiti.

Po této potyčce se paní Monteková, její manžel a Benvolio účastní diskuse o Romeovi, který je v poslední době podle všech indicií velmi utrápený, prochází se po nocích po venku a ve dne si zatáhne závěsy, brečí a neustále nešťastně vzdychá. Když v dálce uvidí, že se Romeo blíží, Benvolio se nabídce, že se pokusí zjistit, co jeho přítele trápí.

Když s Romeem osamějí, daný se rozpovídá o trápení, jež cítí. Přizná se, že miluje ženu, jež o něj však nejeví přílišný zájem. Jeho přítel mu poradí, ať se poohlédne po jiných vstřícnějších dívkách, avšak sklidí neúspěch.

Hrabě Paris, vévodův příbuzný, se zmiňuje, že by měl zájem o skoro čtrnáctiletou Julii jako o svou budoucí manželku. Její otec však prohlašuje, že zralá na sňatek bude spíše až za dvě léta, jinak se stává, že po brzkém sňatku krása manželky skoná. Přesto však prý je ochotný se sňatkem souhlasit, když si jej Julie vybere. Pozve jej na brzký tradiční ples. Následně vyšle i sluhu se seznamem hostů, aby je našel ve městě a vyřídil jim, že je Kapulet na plese rád uvidí.

Když Kapulet s Parisem odejdou, chudák sluha se trápí, jelikož neumí přečíst jména, jež jsou na seznamu napsána. Rozhodne se, že najde někoho, kdo to dovede. V té chvíli však vstoupí Romeo spolu s Benvoliem. Sluha se jich zeptá, zda nedovedou číst, načež Romeo přečte seznam a zeptá se, na jakou účast jsou lidé tam vypsaní zváni. Sluha přizná, že se jedná o pozvání na večeři do Kapuletova domu a řekne, že pokud nejsou z rodu Monteků, mohou též přijít, a odejde.

Benvolio navrhne, aby šli na Kapuletův ples, jelikož tam bude i Rosalina, do které je Romeo zamilovaný, že ji bude moci porovnat s jinými kráskami a získá nestranný pohled. S tím však daný nesouhlasí a oponuje, že tam půjde, ale jen proto, aby se nabažil Rosaliny.

V Kapuletově domě požádá paní Kapuletová chůvu, aby jí zavolala Julii. Ta se brzy dostaví a její matka jí i chůvě oznámí, že musí své dceři něco povědět. Chůva se velmi rozpovídá o zážitku před jedenácti lety a nejdřív paní a nakonec i Julie ji vyzvou k tomu, aby již mlčela, ta prohlásí, že se jen těší na okamžik, kdy se bude Julie vdávat. Na to zareaguje její matka, že právě o tom s ní chtěla mluvit. Zeptá se své dcery, zda by nechtěla být nevěstou a svěří se jí, že o ni má zájem statný mladík Paris. Chůva začne Parise pochvalovat a Juliina matka dceři poradí, že až bude na plese, má si všímat mladíkova chování a jeho krásných rysů. Ta jí odpoví, že jestliže tomu napomůže dotyčný svým vzhledem, pravděpodobně se jí líbit bude.

V té chvíli vstoupí sluha a připomene, že hosté již přišli, podává se večeře a že je po nich sháňka.

Do domu Kapuletů vstoupí Romeo s Benvoliem, Mercuzio a pár dalších lidí. Syn Monteka se zajímá, zda nepronesou nějakou omluvnou řeč, ale je zaražen s tím, že se to příliš nehodí, že se jen párkrát otočí v tanci a odejdou. Romeo však příliš z nabídky tance nadšený není, ani když jej Mercuzio přemlouvá, má mimo jiné obavu, že by spíše jen klopýtal. Chvíli se baví o Romeově lásce k dívce, o smyslu snů a poté si Mercuzio nasazuje masku a rozpovídá se o víle Mab, než jej Romeo zastaví.

Sluhové v domě Kapuletů chystají síň a stěžují si na jednoho sluhu, jež jim zjevně dostatečně nepomáhá. Kapulet pronese uvítací řeč. Poté, co se začne tančit, spolu začnou vést Kapulet s jiným členem rodu debatu o tom, jak dlouho již neměli oblečené masky. Romeo si povšimne Julie a zeptá se sluhy, copak to je za dívku. Když se o ní následně Romeo více rozmluví, uslyší jej Tybalt a rozpozná v něm Monteka. Chce na něj začít dorážet, ale Kapulet jej zadrží, řekne, že Vévoda o něm velmi dobře mluví, že je způsobný a nebude dělat problémy a nedovolí Tybaltovi, aby na něj dorážel.

Romeo se následně dostane k Julii, chytne ji za ruku a začnou spolu vést romantické dialogy, líbat se a zamilují se do sebe. Následně přijde Juliina chůva a řekne jí, že ji shání její matka. Když se Romeo zeptá, kdo je její matka, dostane se mu odpovědi, že se jedná o paní Kapuletovou. Po jeho odchodu se Julie zeptá chůvy, co byl zač, a zjistí, že se jednalo o Montekova syna. Pak ji chůva pošle spát.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama