Dějství IV.

20. listopadu 2016 v 11:50 | Kaszia |  William Shakespeare: Romeo a Julie

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje čtvrtého dějství je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.Postavy: hrabě Paris, otec Lorenzo, Julie, Kapulet a jeho žena, Juliina chůva (a několik sluhů a pomocník Petr)
Děj:

Paris je u Lorenza proto, aby jej informoval, že se ve čtvrtek bude konat svatba mezi ním a Julií. V tu chvíli se objeví Julie. Paris je nadšen a dává najevo své sympatie Julii, ta je k němu však velmi strohá. Otec Lorenzo požádá Parise, aby odešel, jelikož chce s Julií mluvit o samotě. Paris Julii slíbí, že ji přijde ve čtvrtek ráno vzbudit, a políbí ji.

Hned jak se za ním zavřou dveře, Julie se téměř zhroutí. Tvrdí, že se radši sama zabije, než aby se vdala za Parise. Otec Lorenzo přijde s řešením. Řekne jí, aby se vrátila domů a souhlasila se sňatkem a zajistila, aby ve středu spala v pokoji sama. A když vypije tresť, kterou jí dal, tak bude vypadat úplně jako mrtvá na čtyřicet dva hodin. Kapuleti ji pak v jejích nejhezčích šatech odnesou na márách do hrobky Kapuletů. Mezitím otec Lorenzo dá Romeovi zprávu a společně u Julie počkají, až procitne, aby si ji pak Romeo mohl odvést do Mantovy.

Julie přijde domů, zatímco její otec vymýšlí spolu se svou ženou a chůvou detaily obřadu. Julie si poklekne a omluví se otci za svůj předchozí odpor a poprosí o odpuštění. Kapulet pak nechá vzkázat hraběti, že svatba nebude ve čtvrtek, ale hned zítra - ve středu. Julie poprosí chůvu, aby jí pomohla v pokoji vybrat ty správné šaty. Poté ji poprosí, aby ji v pokoji nechala sama, jelikož se musí kát ze svého hříchu. Stejně tak poprosí i svou matku, aby ji nechala samotnou. Jakmile odejdou a Julie osamotní, chvíli přemýšlí nad tím, co se bude dít, až tresť vypije a představy hrobky ji děsí. Přesto však nakonec s myšlenkou na Romea látku polkne a upadne do stavu, ve kterém působí jako mrtvá.


Ráno přijde chůva Julii vzbudit a po chvíli pozná, že je mrtvá. Zděšeně zavolá její rodiče a po chvíli se objeví i Paris a Lorenzo. Všichni kromě otce Lorenze smutní nad nenadálou ztrátou. Otec Lorenzo dá pokyn k tomu, aby ji ozdobili rozmarýnou, oblékli do nejhezčího oblečení, které má, a odnesli ji do kostela.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama