Dějství I.

17. ledna 2017 v 12:30 | Kaszia |  William Shakespeare: Hamlet

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.czSouhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

Postavy: Bernando, Francisco a Marcellus (členové hradní stráže), Horacio (Hamletův přítel), Duch (přízrak Hamletova otce), král Claudius (bratr Hamletova otce), královna Gertruda (Hamletova matka), členové státní rady, Polonius (předseda státní rady, otec Laerta a Ofelie), Laertes (Poloniův syn), Valtemand a Cornelius (vyslanci do Norska), princ Hamlet, Ofelie (Poloniova dcera, sestra Laerta)

Děj:
Na hradě Elsinoru o půlnoci potkává ve tmě Francicko Bernanda, který ho přišel vystřídat na hradní stráži. Následně se objeví i Horacio a Marcellus, jež mají pomáhat při hlídce Bernandovi. Když Francisco odejde, začnou spolu hovořit o přízraku, který se tady podle Bernanda a Marcella má objevovat. Horacio jim to ale nevěří, proto byl Marcellem pozván na noční hlídku. Když se posadí a Bernando začne vyprávět, co se dělo v předchozích nocích, zjeví se Duch, jenž je celý oblečen v brnění a v ruce drží maršálskou hůl. Bernando prohlásí, že vypadá úplně jako král Hamlet. Marcellus pobídne Horacia, aby na přízrak promluvil. Horacio se na něj pokusí promluvit, ale Duch neodpoví a zmizí.

Horacio prohlásí, že podle něj je přízrak příslibem něčeho zlého pro jejich stát a že to může souviset s tím, že kdysi král Hamlet zabil krále Norů Fortinbrase a přisvojil si jeho území, za což se chce Fortinbrasův syn pomstít. A to může být i důvodem nezvykle zvýšené aktivity Dánska - více hlídek, časté odlévání děl a spěch v loděnicích i přes svátky. Tomu podle Bernanda odpovídá i samotná zbroj, v níž je oblečen přízrak, který je chce pravděpodobně varovat.

Následně se Duch objeví znovu a Horacio se jej snaží donutit k promluvě. V té chvíli zakokrhá kohout a přízrak zmizí. Pak Horacio prohlásí, že o tom, co viděli, musí povědět ráno Hamletovi (synovi zemřelého krále Hamleta), jelikož u něj je větší pravděpodobnost, že by na něj přízrak promluvil.

Ráno se v poradní síni hradu sejdou král Claudius s královnou Gertrudou, členové státní rady, Polonius se synem Laertem, Valtemand a Cornelius a princ Hamlet. Král se rozhovoří o svém zemřelém bratru, o tom, že pro něj stále vnitřně smutní, o tom, že se rozhodl vzít si bratrovu bývalou manželku - královnu Gertrudu, a nakonec o tom, že se mu ozval mladý Fortinbras, jenž ho žádá o navrácení území, o která kdysi připravil král Hamlet jeho otce, a že se proto rozhodl napsat tamnímu králi Norů, Fortinbrasovu strýci, že by měl zakročit. Poručí Corneliovi a Valtemandovi, aby dopis králi Norů doručili. Když odejdou, otočí se na Laerta a zeptá se jej, proč přišel. Laertes ho požádá, že by chtěl odjet zase do Francie, má pro to povolení i svého otce Polonia. Král svolí a otočí se na svého synovce Hamleta.

Ten je oblečen v černém a zjevně stále smutní pro smrt svého otce. Královna i král jej přemlouvají, aby se už se smrtí otce smířil a netrápil se s ní, a král k němu promluví, že by měl za otce přijmout jej, že ho bere jako vlastního syna, a aby nejezdil studovat do Wittenbergu. Když ho o to samé požádá jeho matka, neodporuje a souhlasí. Král je z toho šťasten a prohlásí, že kdykoliv se ten večer napije, musí zaznít salva z děl.

Následně odejdou a Hamlet, sžírající se myšlenkami na sebevraždu, zůstane sám. Svého strýce považuje za chabého nástupce otce, a i o své matce mluví velmi hrubě. Po chvíli se objeví Horacio, Marcellus a Bernando, přičemž Horacio se po chvíli zmíní o tom, že viděl pravděpodobně přízrak jeho otce. Marcellus a Bernando jeho výpověď potvrdí. Nakonec se domluví, že na dnešní noční hlídku se k nim Hamlet připojí.

Ofelie se loučí se svým bratrem Laertem, který odjíždí do Francie a který se na poslední chvíli zmíní o tom, že si nemyslí, že Hamletova náklonnost k Ofelii značí něco dobrého. Podle něj navíc nemá možnost volby, jelikož si musí družku vybrat tak, aby takový sňatek byl prospěšný pro zemi. Vybízí ji k opatrnosti. Ofelie prohlásí, že si jeho slova bere k srdci. Následně se objeví jejich otec Polonius a dá Laertovi několik rad a požehnání. Laertes ještě pronese k Ofelii, aby nezapomněla na jeho slova, čehož se chytí Polonius a zeptá se jí, o čem s ní Laertes hovořil, aby jí pak v podstatě řekl, že Hamlet jí lže a že pokud se doslechne, že se s ním často schází, tak si ho nemá přát.

Hamlet, Horacio a Marcellus přicházejí na hradby, aby čekali na přízrak. Horacia překvapí hluk z děl, načež mu Hamlet vysvětlí, že se jedná o pokyn jeho strýce a že tenhle zvyk ohledně alkoholu nemá rád, jelikož má pocit, že to špiní pověst jejich země. Pak se objeví přízrak. Hamlet na něj promluví a Duch zakývá, aby ho přiměl jít s ním, jelikož s ním chce mluvit o samotě. Jeho společníci se ho snaží zastavit, ale mladý princ je pevně rozhodnut si s přízrakem promluvit.

Jakmile osamějí, zjevení mu poví, že je duchem jeho zemřelého otce, a žádá jej o pomstu. Vysvětlí mu, že ho zavraždil jeho vlastní bratr - současný král, když mu nalil na zahradě během jeho spánku jed do ucha. Vybídne ho k tomu, aby při pomstě ale nic neosnoval vůči své matce, která se sice provinila tím, že se za něj provdala, a navíc ještě za doby, kdy král Hamlet žil, jej s jeho bratrem podváděla, ale sama si odpyká svůj trest už v podobě svědomí. Poté zmizí. Do zápisníku si zapíše heslo, jež pronesl duch: "Sbohem, sbohem, mysli na mne." Pak se na svůj meč zapřísahá k pomstě.

Z hradu už vycházejí Horacio a Marcellus, kteří ho hledají. Hamlet oba donutí třikrát přísahat: aby nikomu neřekli, co viděli, potom jim pokyne, aby tu samou přísahu provedli na jeho meč, a nakonec je donutí i k přísaze, že nebudou ani naznačovat, že cokoliv vědí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama