Dějství IV.

27. ledna 2017 v 12:33 | Kaszia |  William Shakespeare: Hamlet

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.czSouhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

Postavy: král Claudius, královna Gertruda, Rosencrantz, Guildenstern, členové rady, Fortinbras (norský princ), dvorní dámy, Horacio, šlechtic, Ofelie, Laertes, dvořan

Děj:
Do místnosti po chvíli vstupuje král společně s Rosencrantzem a Guildensternem. Ty dva královna požádá, aby odešli, a říká králi, že si Hamlet myslel, že je za závěsem krysa, seknul mečem a zabil Polonia. Potom se prý rozbrečel a rozhodl se odvléct mrtvolu pryč. Když se Rosencrantz s Guildensternem vrátí, řekne jim král, ať jdou prince najít a tělo nebožtíka odnesou do kaple. Jakmile odejdou, řekne král královně, že urychleně svolá své rádce, jelikož pomluvy o Hamletovi se budou rychle šířit.

V jiné místnosti hradu se setkávají Hamlet a jeho bývalí spolužáci, kteří se ho ptají, kam dal Poloniovo tělo. Ten to ale nechce prozradit a mluví v hádankách. Nakonec se rozeběhne pryč a pronásledují ho jeho bývalí přátelé a stráže.

V hradní síni sedí král s několika členy své rady. Tvrdí jim, že Hamlet je nebezpečný, ale že si ho oblíbil nerozvážný dav, tudíž se musí zdát, že jeho nenadálý odjezd byl už dávno v plánu. V tu chvíli se ukážou Rosencrantz s Guildensternem a prohlásí, že Hamleta drží stráže, ale stále neprozradil, kam ukryl mrtvolu Polonia. Král jej nechá předvolat, ale Hamlet opět mluví v hádankách. Nakonec z jeho řečí král pochopí, že by mohl být pod schody směrem k sloupoví. Poté ho král pošle, aby se sbalil na loď, která ho spěšně odveze do Anglie. Jeho dva bývalé spolužáky pověří tím, aby jej doprovodili na loď a rychle zmizeli. Jakmile odejdou všichni kromě krále, prohlásí král, že nařídil v dopise Anglii, aby byl Hamlet zavražděn.

Na pláni poblíž dánského přístavu se objeví Fortinbras se svým pochodujícím vojskem a posílá kapitána s dotazem pro krále, zda mohou dle smlouvy přejít dánské území. Tam potká kapitán Hamleta, který se ho zeptá, co je to za vojsko, kam táhnou a o jaké území bojují. Dozví se, že se jedná jen o malicherné území v Polsku, o které skoro ani nestojí bojovat. Zamyslí se nad tím, že on sám jako by se vzdával pomsty, zatímco spousta těch naverbovaných mužů jde do války jen kvůli malému lánu půdy. Potom se vydá, myslíc na krev, za ostatními.

V síni hradu se ocitá královna Gertruda se svými dvorními dámami, Horaciem a šlechticem. Ofelie si chce promluvit s královnou a šlechtic toto její přání tlumočí, královna ji však nechce vidět. Když však šlechtic poznamená, v jakém stavu se momentálně Ofelie nachází - že usedavě pláče a působí zmateně - a Horacio pronese, že by její stav mohl začít zajímat některé zlomyslné lidi, kteří by si možná dali dvě a dvě dohromady, rozhodne se přeci jen svolit a setkat se s ní.

Ofelie vstupuje s loutnou a s vlasy rozhozenými po ramenou. Zpívá nejdříve o dánském princi a pak různé zmatené texty na témata jeho úmrtí a lásky mezi chlapcem a dívkou. Vstoupí i král a děsí se jejího psychického stavu. Ofelie už jenom zmateně blekotá a pak odejde pryč. Král za ní pošle Horacia a šlechtice.

Když král s královnou osamějí, řekne král, že Ofelie to má jistě ze ztráty otce a z toho, že její bratr Laertes se vrátil z Francie a dává na klepy ohledně smrti jeho otce. Jelikož byl Polonius pohřben tajně a nebyl vyhlášen viník, začínají z toho lidé vinit krále. Ozve se vřava, vstoupí dvořan a král dá pokyn k zatarasení dveří. Od dvořana se dozví, že se Laertes následovaný dalšími lidmi žene proti strážím a že ostatní křičí, že by chtěli za krále Laerta. Prolomí se dveře a dovnitř vstoupí dotyčný následovaný Dány. Laertes pošle Dány pryč a osloví krále, aby mu vrátil jeho otce. Král se ho snaží uklidnit a ptá se na důvod jeho vzpoury. Laertes se ptá, co se stalo s jeho otcem. Král odpovídá, že je mrtev, ale ne kvůli němu. Právě ve chvíli, kdy se mu to král chystá vysvětlit, vejde dovnitř Ofelie, na první pohled bláznivá stejně jako předtím. Laertes zakřičí, že pomstí její šílenství a Ofelie dál zmateně blábolí o rubáši.

Ofelie rozdá přítomným květiny a zpívá smutnou píseň. Král nabídne Laertovi, aby přivedl dva své nejmoudřejší přátele, kteří je vyposlechnou a rozsoudí, jestli je král vinen či ne. A pokud ano, král zaplatí korunou a vším, co má. S tím Laertes souhlasí. Král poté vybídne Laerta, aby po zjištění, kdo je viník, viníka dopadl, ať by kamkoliv utíkal.

Horacio se setká se šlechticem, který mu poví, že s ním chce mluvit námořník. Ten předá Horaciovi tři dopisy, přičemž jeden je přímo pro něj. Píše se v něm, že byl při cestě do Anglie Hamlet zajat piráty a že mají další dopisy pro krále a královnu. Horacio je popožene, aby pokračovali ke králi a odejdou.

V tu chvíli se tam ukazují král s Laertem. Král Laertovi vysvětluje, že vrah jeho otce chtěl sprovodit ze světa i samotného Claudia. Laertes má stále chuť k pomstě. V tu chvíli přichází posel s dopisy od Hamleta - jeden pro jeho strýce a druhý pro matku. Král otevře dopis, ve kterém se píše, že se zcela bez prostředků vylodil sám na březích dánské země a že si dovoluje zítra předstoupit a vysvětlit, jak se sem dostal. Laertes už se těší na pomstu. Král mu vysvětluje, že pokud se Hamlet nehodlá nechat vyplavit znovu do Anglie, tak na něho vymyslí jinou lest, která jej zabije, ale pro jeho matku bude vypadat jako pouhá nehoda. Král Laertovi řekne, že mu Hamlet záviděl, jak dokáže manipulovat s rapírem a že si s ním chtěl již poměřit síly. Navrhne mu, že jim zařídí souboj, přičemž Laertes bude mít neztupený rapír, jenž bude potřen jedem, a v pauze, kdy Hamlet požádá o napití, mu dají napít jedu.


V tu chvíli vchází plačící královna, která Laertovi oznamuje, že jeho sestra je mrtvá, že se utopila v potoce. Laertes se rozpláče a odejde, král s královnou ho následují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama