Co důležitějšího může člověk mít než duši?

13. února 2017 v 22:52 | Kaszia |  Úvahy
Každý si pod slovem "orgán" představí něco jiného. Někoho jako první napadne ruka či noha, někoho hlava, mozek, mícha nebo třeba oči či srdce. Všechno jsou to důležité orgány, bez kterých bychom jen ztěží mohli kvalitně a plnohodnotně fungovat, protože většinou každý kousek našeho těla má nějaký význam pro nás jako celek. Určitě se dá žít bez jedné ruky, bez nohy, dokonce i bez rukou či nohou, dopadne-li to takto zle. Když se řekne "nejdůležitější" orgán, mě napadne spíše filozofická podstata odpovědi.
Kdybychom měli plošně definovat, co "orgán" je, řekli bychom, že se jedná o nějakou část těla. Hlubší definice by mohla být i ta, že to jsou skupiny pletiv a tkání, které vykonávají specifické funkce. Každopádně v těchto definicích o nich hovoříme ve hmotné podstatě, kdy se jedná o fyzický objekt, který lze pozorovat pouhým okem (či pod mikroskopem), kterého se jde dotknout, který vnímáme, protože nám jednoducho narostl a je nám stále "na očích".

Ale může být "orgán" i něco, co každý člověk má, ať už v jakémkoliv stavu, co každý člověk potřebuje, i když si to nepřipouští, ale co nejde vidět, co nejde vyrvat z těla, co si nejde osahat? Může být duše nejdůležitějším orgánem nás samých?

A ano, nabízí se otázka, co vlastně duše je. V krátkosti je to něco, co nás odlišuje od našich mrtvých protějšků. Je to pomyslná jiskřička v očích, je to naše podstata, se kterou jsme se narodili, je to naše mysl, je to vnitřní podstata vsazená do té fyzické - do našeho těla. A když umřeme, ještě dostatečně dlouho po nás zůstanou naše ruce a nohy, naše vlasy, naše kosti, naše zuby... ale duši už nikdy nikdo z písku nevyhrabe, duši už nikdo nikdy nezpopelní, protože jakmile umřeme, duše odejde, vypaří se a zmizí, jako kdyby nikdy ani přítomná nebyla.

Pokud by někdo duši neměl, byl by vlastně jen oživlá mrtvola. Schopná se pohybovat, vnímat, možná i reagovat, ale při pohledu do jeho očí bychom viděli jen nekonečné prázdno, kde chybí něco podstatného, něco, co nás dělá tím, kým doopravdy jsme. A je jedno, jestli tomu říkáme duše, vědomí, mysl či vnitřní duch. Pořád je to to samé, je to ta hloubka v očích, ta jiskřička tam uvnitř hluboko v nás.

Takže se nabízí otázka: Co důležitějšího může člověk mít než duši?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 youngphotos youngphotos | 14. února 2017 v 8:35 | Reagovat

Hezký článek. :-)
Na maličkost, ruka není orgán. Je to část lidského těla a navíc ruka je od předloktí k prstům.
Jen pro šťouraly anatomie, jako jsem já . :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama