Dějství I.

24. února 2017 v 14:38 | Kaszia |  Molière: Lakomec

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz


Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

Postavy: Valér (Anselmův syn, Eliščin nápadník), Eliška (Harpagonova dcera, Valérova snoubenka), Kleant (Harpagonův syn a ctitel Mariany), Harpagon (otec Klenta a Elišky, ctitel Mariany, velmi hamižný člověk), Štika (Kleantův sluha)

Děj:
Valér a Eliška si povídají, Eliška chvíli debatuje, zda nemiluje Valéra příliš, že se bojí toho, jestli ji jednou neopustí, a toho, jestli se na ni lidé nebudou dívat skrz prsty. Valér odpoví, že ji neopustí - a to prý je důvod, proč se dal k jejímu otci do služeb jako sluha. Prý je těžké se mu zavděčit, jelikož je to lakomec vůči svým dětem. Valér přemýšlí, že by se vydal hledat své rodiče. Eliška jej ale přemlouvá, aby nikam nejezdil a raději si naklonil jejího bratra. Valér však odpoví, že to je těžké, naklonit si jak jejího otce, tak i bratra, jelikož se od sebe velmi odlišují. Potom uvidí Valér, že její bratr přichází, tak odejde, aby je nechal o samotě.

Přijde Kleant, Eliščin bratr, a svěří se jí, že se zamiloval do děvčete, které se se svou starou matkou přistěhovalo do jejich čtvrti. Prosí ji, aby mu jeho lásku nevymlouvala, jelikož se s ní chce zasnoubit. Mrzí ho, že jí nemůže finančně pomoct, jelikož jeho otec je takový hamoun, a stěžuje si, že si kvůli jeho lakotě musí půjčovat, aby měl na živobytí. Prosí ji, aby u otce vyzvěděla, jak by se tvářil, kdyby se dozvěděl, že si chce Kleant tu dívku, Marianu, vzít. A že kdyby byl proti, tak jednoduše s Marianou uteče. Pak uslyší, že tam jde jejich otec, tak Kleant řekne, že se ještě musí domluvit a odejdou.

Harpagon vyhazuje Štiku z jejich domu. Štika se mu snaží vysvětlit, že měl poručeno, aby čekal na jeho syna, ale Harpagon ho stejně vyhazuje. Obviňuje jej z toho, že něco ukradl, což Štika odmítá. Tak mu Harpagon prohmatává kapsy a kalhoty, aby se ujistil. Štika ho trochu provokuje, a nakonec raději odejde. Harpagon mu ale stejně nevěří, že nic neukradl.

Harpagon mluví sám k sobě o penězích, které má ukryté u sebe doma, nedůvěřuje trezorům, uvažuje o tom, že by zakopal svoje peníze na zahradě. Pak uvidí Kleanta s Eliškou a bojí se, že něco o tom zaslechli. Harpagon se ptá, jak tam jsou dlouho a jestli něco slyšeli, oni odpovídají, že neslyšeli vůbec nic. Začne si vymýšlet, že právě mluvil o tom, že má málo peněz a že v dnešním světě je složité našetřit i halíř, aby zakryl, co ve skutečnosti říkal. Stěžuje si, že má málo peněz, načež mu jeho syn odporuje. Jeho otec pak tvrdí, že se spolčují s jeho nepřáteli, společně se hádají, Harpagon pak obviní Kleanta, že rozhazuje peníze za oblečení, prý "svléká svého otce do naha". Kleant vysvětluje, že má pouze štěstí ve hře a že právě peníze vyhrané ve hře dává za oblečení, které si kupuje. Načež mu jeho otec odporuje, že by to spíš měl dát spořit na nějaký dobrý úrok, potom navrhne, ať si pohovoří o něčem jiném, ale povšimne si, že po sobě jeho děti pokukují, tak si nejdříve říká, jestli mu nechtějí ukrást peněženku, nicméně následně se k němu jeho děti obrací, že mu chtějí něco povědět. Kleant se obrátí na otce, že chce hovořit o manželství, jeho otec se zase obrací na něj, že on chce také mluvit o manželství, načež začne mluvit o Marianě a vychvaluje ji, Kleant se proto těší, že by souhlasil s jejich svatbou, načež Harpagon prohlásí, že si ji chce vzít on sám. A Elišce sdělí, že jí za ženicha vybral pana Anselma, kvůli jeho rozumu a penězům.
Eliška odporuje svému otci, že nemá zájem si pana Anselma vzít. Po chvíli hádek, kdy se nakonec dostanou k tomu, že on chce, aby se provdala již dnes večer, a ona říká, že se radši zabije, uvidí Harpagon Valéra a požádá ho, aby je rozsoudil. Valér nejdříve automaticky souhlasí s rozhodnutím krále, ale poté, co vyslechne, že by chtěl provdat Elišku za pana Anselma, tak lehce otočí, že král má samozřejmě pravdu, ale i Eliška má něco pravdy, že na ni král možná spěchá. Načež Harpagon odpoví, že příležitost se musí chytnout za pačesy, jelikož je rozumný, má peníze, z prvního manželství nemá děti, a navíc se rozhodl si ji vzít bez věna.

Valér je z toho na oko nadšen a přitakává králi, že taková nabídka se neodmítá, ale snaží se ho přesvědčit, že spousta otců také na prvním místě nevidí peníze, ale štěstí svých dcer, Harpagon stále dokola opakuje důvod, že to bude bez věna, s čímž Valér souhlasí. Pak uslyší štěkat psa, tak se vyděsí, že někdo krade, poručí Valérovi, aby zůstal stát, že se hned vrátí. Eliška se nejdřív do Valéra obuje, jestli je normální, on odpoví, že teď si nemohl přízeň Harpagona pokazit. Poradí Elišce, ať dělá, že je nemocná, ona se bojí, že její otec zavolá doktory a ti zjistí, že simuluje, načež jí její milý řekne, že naopak jí doktoři hned řeknou, jak k údajné nemoci přišla. Než se vrátí Harpagon, řekne jí, že kdyby tento plán nevyšel, tak spolu utečou. Jakmile je její otec v doslechu, začne jí na oko hubovat, z čehož je Harpagon nadšen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama