Dějství III.

3. března 2017 v 14:44 | Kaszia |  Molière: Lakomec

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz


Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

Postavy: Harpagon, Kleant, Eliška, Valér, Panna Klaudie (Harpagonova služka), Jakub (Harpagonův kuchař a kočí), Bumbal a Treska (Harpagonovi lokajové), Mariana (Kleantova milá, do níž je zamilován Harpagon), Frosina

Děj:
Harpagon úkoluje všechny kolem pracemi. Řekne Elišce, že jeho nastávající Mariana ji navštíví a pojede s ní na trhy. Kleanta zase varuje, aby se k Marianě choval slušně. Pak se otočí na Jakuba, který mu dělá kočího a kuchaře, že by chtěl navařit dostatek dobrého jídla na oslavu. Jakub mu odpoví, že navaří, ale potřebuje na to dostatek peněz. Harpagon se do něj opře, že po něm pořád chce jen peníze. Valér Harpagona podpoří a řekne Jakubovi, že umění je navařit z málo peněz dostatek jídla, že "Jíme, abychom žili, a nežijeme proto, abychom jedli" a že večeři zařídí on sám. Harpagon se opět otočí na Jakuba, že pojede s koňmi na trh, ale to dotyčný odmítne s tím, že ta zvířata nedostávají dost jídla a že se sama se sebou táhnou, natož aby měli táhnout kočár. Valér odpoví, že řekne Picardovi od vedle a že Jakub místo toho připraví večeři. Jakub obviní Valéra z toho, že je patolízal, a řekne Harpagonovi, co se o něm ve městě povídá, načež ho Harpagon zbije.

Poté zůstanou Jakub s Valérem sami. Oba se pohádají, a nakonec Valér zbije Jakuba. Jakub mu přísahá, že na to nezapomene.

Frosina s Marianou přijdou, baví se o tom, že Mariana má pořád v hlavě nějakého blonďáčka, který několikrát zašel za ní domů a který se jí líbil, ale prý neví, o koho se jedná. Navíc je Mariana velmi nervózní, když uvidí Harpagona, nelíbí se jí. Frosina jí ale řekne, že stejně Harpagon brzy zemře a ona po něm zdědí veškerý majetek a peníze.

Harpagon se Marianě hnusí. Když vejde Kleant, pozná v něm onoho blonďáčka, který se jí líbil. Kleant Marianě oklikou řekne, co k ní cítí, a poté vezme otci prsten a podá ho Marianě, aby si ho prohlédla. Pak to zahraje tak, že si Harpagon přeje, aby si ho nechala, načež je na něj Harpagon naštván.

Později za Harpagonem přijde Bumbal a řekne mu, že s ním chce někdo hovořit na téma peněz. V tu chvíli ale přiběhne Treska a srazí Harpagona k zemi. Řekne mu, že koně nemají podkovy, tak je poručeno, že se musejí nechat okovat. Kleant se nabídne, že tedy zatím místo odjezdu vezme Marianu na prohlídku pokojů a zahrady.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama