Dějství I.

30. června 2017 v 13:09 | Kaszia |  Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.Postavy: hejtman (Anton Antonovič Skvoznik-Dmuchanovskij), správce chudinského ústavu (Artěmij Filipovič Zemljanika), školní inspektor (Luka Lukič Chlopov), okresní soudce (Amos Fjodorovič Ljapkin-Ťapkin), okresní lékař (Christian Ivanovič Hübner), poštmistr (Ivan Kuzmič Špekin), Bobčinskij a Dobčinskij (statkáři žijící ve městě), Svistunov (policista), náčelník policie (Štěpán Iljič Uchovertov), Anna Andrejevna (žena hejtmana), Marie Antonovna (dcera hejtmana)
Děj:
V pokoji v hejtmanově době se schází hejtman, správce chudinského ústavu, školní inspektor, okresní soudce a okresní lékař. Hejtman je obeznámí s tím, že k nim jede na obhlídku revizor a že s tím byl informován v dopise od nějakého Andreje. Přečte jim dopis, ve kterém stojí, že se revizor bude zaměřovat hlavně na jejich okres. Všichni hned začnou plašit, soudce začne nahlas přemýšlet, že se tak děje možná kvůli válce, které chce Rusko, a že ministerstvo hledá mezi lidmi zrádce.

Hejtman se oboří na správce, že u něj v ústavu to vypadá strašně, a na soudce, že na soudu to vypadá taktéž hrozně - v čekárně si dozorci krmí husy a přísedící je neustále opilý - a že on sám bere úplatky - štěňata. Vytýká školnímu inspektorovi, že by si měl kontrolovat učitele, kteří mají mnohdy velmi rozlícený výklad.

Pak vstoupí poštmistr, je zvědav, o jakém revizorovi je řeč. Hejtman se bojí, že na něj někdo podal udání, a právě proto sem inspektor zavítá. Ptá se poštmistra, jestli by nemohl každý dopis rozlepit a podívat se, co se v něm píše. Poštmistr odpoví, že tak to již dělá dávno, ale že o revizorovi, který má přijet z Pěterburgu, v žádném z nich nebylo ani slovo.

Následně vejdou Bobčinskij a Dobčinskij. Navzájem si skáčou do řeči, ale nakonec se jim podaří vysvětlit, že v hospodě viděli mladého člověka kolem dvaceti čtyř let, který přijel z Pěterburgu a již druhým týdnem se nachází ve městě. Prý se na vše pozorně dívá a v hospodě platí jen na dluh. Z toho je usouzeno, že je to onen revizor.

Hejtman je z toho rozrušen a zavolá Svistunova, kterému nakáže, aby mu přivedl náčelníka policie. Správce si stěžuje, že má v ústavu strašný smrad, soudce se rozčiluje, že má nepořádek v lejstrech. Soudce, poštmistr, správce a inspektor odejdou. Svistunov dostane za úkol, aby zbubnoval mužstvo a všichni šli čistit ulici k hospodě, aby byla vymetená.


Následně vstoupí náčelník policie. Když všichni odchází, vběhnou dovnitř Anna Andrejevna a Marie Antonovna, které se zajímají u hejtmana o informace o příchozím revizorovi. Ten ale odchází a neodpovídá. Anna potom zavolá na někoho z okna, aby ho poslala zjistit, jak domnělý revizor vypadá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama