Dějství II.

14. července 2017 v 13:12 | Kaszia |  Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.Postavy: Osip (sluha Chlestakova), Chlestakov (domnělý revizor, úředník z Petěrburgu), číšník, hejtman, Dobčinskij a Bobčinskij
Děj:
Osip leží na pánově posteli a stěžuje si, že revizor až moc vyhazuje peníze, utrácí za věci, které nepotřebuje, a pak trpí hlady. Po chvíli domnělý revizor - Chlestakov - přijde a oboří se na Osipa, že určitě ležel v posteli. Osip to popírá. Pak ho Chlestakov pošle k hostinskému pro jídlo, Osip namítá, že hostinský se už vyjádřil, že mu již jídlo nedá, dokud nezaplatí, nakonec ho Chlestakov pošle přímo pro hostinského. Má chuť na tabák, ale ten už také nemají.

Chlestakov je příšerně hladový, z hladu si skoro zoufá. Přijde číšník a vysvětluje, že pán mu odmítá jídlo již dát. Chlestakov ho přemlouvá, a nakonec se číšník vrací i s Osipem a servíruje mu polévku a pečeni. Chlestakov si stěžuje, že dostává jen dva chody o hrozné kvalitě, když u jiných lidí dnes viděl lososa a jiné dobré jídlo. Číšník mu vysvětluje, že mu pán řekl, že to, co mu dává, je tak akorát. A že jiné chody dává jen lidem, kteří platí. Chlestakov se rozčiluje, ale všechno sní. Pak si ještě stěžuje, že toho bylo málo.

Osip pak řekne, že se po Chlestakovi shání Hejtman. Chlestakov se lekne, že ho hostinský udal za neplacení. Dodává si kuráž, ale když hejtman, Dobčinskij a Bobčinskij přijdou, revizor i Hejtman zůstanou trochu vyděšeni. Rozhovor je trochu zmatený, Chlestakov se bojí Hejtmana, jehož slova zní, jako by mu něco vyčítal, Hejtman se bojí Chlestakova, obzvlášť když se Chlestakov zmíní, že dostal hrozný oběd, protože si stále myslí, že je revizor. Nakonec Hejtman Chlestakovi půjčí čtyři sta (ačkoliv si Chlestakov myslí že dvě stě) a oba si myslí, že problém je zažehnán. Nakonec Hejtman nabídne Chlestakovi, že může bydlet u něj v domě. Stále má strach a myslí si, že když se Chlestakov vyjadřuje o svém otci a chudobě, lže, aby něco "vyčmuchal". Tak se mu chce zavděčit.


Přijde opět číšník, ale nakonec je odehnán hejtmanem s tím, že peníze mu budou později poslány. Dobčinskij je poslán se vzkazem k hejtmanově ženě, Bobčinskij vyvrátí s rachotem dveře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama