Dějství III.

28. července 2017 v 13:16 | Kaszia |  Nikolaj Vasiljevič Gogol: Revizor

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.Postavy: Anna Andrejevna a Marie Antonovna, Dobčinskij a Bobčinskij, Miška (sluha hejtmana), Osip, Chlestakov, hejtman, správce, inspektor, Svistunov a Děržimorda (policisté)
Děj:
Anna a Marie se spolu trochu hádají, Anna Marii osočuje, že se příliš fintí a všechno jí trvá. Marie z okna uvidí Dobčivského, tak o tom upozorní svou matku. Ta jí nejdřív nevěří, ale pak skutečně vidí, že je to Dobčinskij. Ten následně vejde, popíše trochu domnělého revizora, pročež jsou ty dvě zvědavé, a předá dopis Anně. Ta se diví, proč do textu její manžel plete nějaké okurky a jiné jídlo, než jí Dobčinskij vysvětlí, že je to psáno na účet. Následně si nechá zavolat Mišku.

Anna pošle kočímu zprávu, aby zajel pro víno, Mišku zaúkoluje přípravou pokoje. Sama se baví s Marií o tom, co si oblečou na sebe. Přijde Osip a ptá se, kam s kufrem. Diví se, že si Miška myslí, že je jeho pán generál.

Následně se objeví Chlestakov, hejtman, správce, inspektor, Dobčinskij a Bobčinskij. Chlestakov zmiňuje, že se diví, že ho takto provází a vítají, že jinde se k němu takto nechovali, pochvaluje ústav. Správce i hejtman se snaží co nejlépe zapůsobit a lžou div se jim z úst nepráší.

Pak vstoupí Anna a Marie. Chlestakov na ně chce dělat dojem, a tak si vymýšlí, že je spisovatel a setkává se jen se samými známými osobnostmi, herečkami, ministry, velvyslanci. A že z něj všichni mají strach. Hejtman je z toho lehce otřesen a zeptá se ho, zda by si nechtěl odpočinout. Následně ho doprovodí do pokoje. Když odejdou, Dobčinskij a Bobčinskij o něm s obdivem hovoří, stejně tak i správce. Nakonec spolu s inspektorem a správcem odejdou. Marie s Annou se hádají, na koho revizor více koukal.

Vrátí se hejtman a chce si zavolat Svistunova a Děržimordu. Když se objeví Osip, všichni se na něj vrhnou a jeden přes druhého se ho na něco ptají. Jelikož se Osip dobře najedl, řekne si, že když odkývne lži, které řekl jeho pán, nají se ještě lépe, tak tak učiní. Hejtman se rozčiluje, že se ženy zajímají o hlouposti. Nakonec dá Osipovi trochu peněz na čaj a preclíky, jelikož se děsí, že by mohl Osip žalovat pánovi, že o něj nebylo postaráno. Řekne Osipovi, ať se pán chová jako doma, a příchozím policistům Svistunovi a Děržimordě nakáže, aby stáli u dveří a nepouštěli nikoho dovnitř.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama