Vrah jsi ty!

21. července 2017 v 15:57 | Kaszia |  Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


Vrah jsi ty!

Druh: epika
Žánr: detektivní povídka
Forma: próza
Hlavní postava: Charles "Karlík" Goodfellow - velmi podlézavý, chytrý člověk, umí si spočítat, co se vyplatí, nebojí se zabít pro své štěstí
Časoprostor: město Rattleborough, léto kolem roku 1800
Postavy: vypravěč, Charles "Karlík" Goodfellow (přítel Shuttleworthyho), Pennifeather (synovec Shuttleworthyho)

Děj vypovídá o Barnabášovi Shuttleworthym, který se jednoho sobotního rána vydal na svém koni do několik mil vzdáleného města, ale již se nevrátil. Vrátil se jen jeho kůň, jenž byl celý od bahna, zraněn a zakrvácen, bez pána a bez tlumoků. Jeho nejlepší přítel, Charles "Karlík" Goodfellow, dával na odiv svůj žal. Byl to typ člověka, který si dokáže naklonit přízeň všech vlivných lidí ve městě, dokonce mu Shuttleworthy slíbil, že mu jednoho dne koupí bednu Château Margaux. Barnabáš Shuttleworthy byl totiž ve městě Rattleborough dosti zámožný a známý člověk. Poté prohlásil, že by se nejdříve mělo počkat, jeden až dva týdny až jeden až dva měsíce, pokud se dotyčný neobjeví a nevysvětlí, proč poslal koně napřed.

Následně se do toho vloží Shuttleworthyho synovec Pennifeather, který chce po skupinkách prozkoumávat okolí a najít mrtvolu svého strýce. Už tím na sebe uvrhne určité podezření, že hned v podstatě hovoří o mrtvole. Karlík Goodfellow se ale zasadí o to, aby bylo okolí prohledáno všemi hromadně a aby je vedl přímo on sám. Na mrtvolu nenarazí, ale najdou stopy koně, které vedou k jednomu rybníku, kde jsou patrné stopy po zápasu. Karlík nechá rybník vypustit a najde se Shuttleworthyho vesta. Na Pennifeathera začne padat obvinění i ze strany jeho původních přátel, všichni chtějí, aby byl zatčen. Ale Karlík Goodfellow se ho zastává dlouhou řečí, kdy mimo jiné pronese, že Pennifeather je dědic jmění po svém strýci.

Lidem to do té doby nedocházelo, neboť byli kdysi svědky hádky, při níž Shuttleworthy pronesl, že svého synovce vydědí. Teprve nyní jim došlo, že se změna závěti pravděpodobně neuskutečnila a že Pennifeather měl tak jasný motiv pro vraždu - jelikož se obával, že strýc závěť změní. Zde vypravěč poznamenává, že vyvstává otázka "Cui bono?", což v překladu znamená "V čí prospěch?". Zrovna když je Pennifeather zatčen, Karlík Goodfellow nachází zkrvavený nůž s Pennifeatherovými iniciály, který se snaží neobratně schovat v kapse. Ostatní si toho však povšimnou a další obvinění proti synovci pana Shuttleworthyho je na světě.

Když je Pennifeather odveden na komisařství, přizná se, že ten den, kdy byl zjevně jeho strýc zabit, byl lovit s puškou vysokou na místa poblíž již zmíněného rybníka. Karlík poté také zareaguje, že již nemůže mlčet, že musí svědčit o tom, co ví, jelikož důkazy proti Pennifeatherovi jsou jasné. Vypoví, že den předtím, než odjel Shuttleworthy a již se nevrátil, zaslechl Karlík rozhovor mezi ním a jeho synovcem, že při cestě do města, kam jde za účelem uložení peněz, rovnou nechá přepsat závěť a nechá ho vydědit. Lidé už berou jako samozřejmé, že čin spáchal právě Pennifeather. Komisař pošle k němu domů dva strážníky, kteří tam najdou prázdnou peněženku Shuttleworthyho, jeho šátek a košili zbrocené krví.

V tu chvíli se doslechnou, že Shuttleworthyho kůň zhynul na ránu. Karlík proto navrhne, aby se podívali, zda v ráně nezůstala kulka. Sám potom pátrá v ráně, než dotyčnou kulku najde. Zjistí se, že patří do pušky, kterou vlastní Pennifeather. Po tomto zjištění je dotyčný odsouzen k trestu smrti a převezen do okresní věznice, kde čeká na vykonání trestu.

Následně začíná žít Karlík poměrně zámožný život. Zve si na hostinu hosty, pořádá večírky a jeho společenská úroveň vzroste. Jednoho dne mu přijde dopis, kde je napsáno, že zesnulý Shuttleworthy mu před dvěma měsíci objednal bednu Château Margaux. Radostí bez sebe pozve hosty na večírek a ochutnávku. Nikomu neřekne, že se jedná o dárek od zesnulého.

Později večer, kdy jsou již hosté netrpěliví, jelikož zásilka s bednou má zpoždění, konečně Château Margaux dorazí. Po otevření bedny z ní však vypadne mrtvola Shuttleworthyho, jež s pohledem upřeným na Karlíka zahřmí: "Vrah jsi ty!" Goodfellow se následně zhroutí, odvypráví, jak Shuttleworthyho zabil a umře.

Vypravěč následně vysvětluje, že chování Karlíka mu přišlo od začátku divné, a tak začal pátrat. Poté, co objevil v jedné studni mrtvolu Shuttleworthyho, vzpomněl si, že ví o domluvě, kdy Shuttleworthy slíbil Goodfellowovi, že mu objedná bednu Château Margaux.

Následně zosnuje plán, přičemž do bedny uloží mrtvolu zemřelého tak, aby se po otevření bedny vymrštila, a napíše Karlíkovi dopis, v němž mu sděluje termín doručení zásilky Château Margaux. Když je později na večírku bedna otevře, pomocí břichomluveckého talentu za mrtvolu "Vrah jsi ty!" zahřmí on. A pak už jen sleduje, jak se dotyčný přiznává.

Pennifeather je následně propuštěn, jmění zdědí a žije poměrně normální, šťastný a zodpovědný život, jelikož tato zkušenost ho naučila, že si má života vážit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama