Berenice

18. srpna 2017 v 16:05 | Kaszia |  Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


Berenice

Druh: epika
Žánr: hororová povídka
Forma: próza
Hlavní postava: Egeus - bláznivý člověk, žije ve svých představách, má psychické problémy, blouzní, velmi přemýšlivý
Časoprostor: rok 1835, Egeův dům
Postavy: Egeus, Berenice (Egeova sestřenice), Egeův sluha

Příběh vypráví Egeus, bydlící na hradě rodu blouznivců, jak mnozí jeho rod přezdívají. Hovoří o pokoji, ve kterém umřela jeho matka a ve kterém se on sám narodil, ačkoliv podle sebe měl předtím samozřejmě nějakou předživotní existenci. Své chlapectví prý prožil v knihách, jež jsou dominantou již zmíněného pokoje.

Berenice je Egeova sestřenice, která ho podle všeho miluje, ale ke které nikdy city příliš nevzplanul, ačkoliv jí v jedné chvíli slíbil manželství. Oba jsou svým způsobem nemocní, ona trpí padoucnicí, on spíše nějakými blíže nespecifikovanými psychickými problémy a bludy, jelikož má problém zařadit se do společnosti a žije spíše ve svých myšlenkách a představách.

Těsně před svatbou pak v jedné chvíli před něj přichází Berenice v zuboženém prý přeměněném stavu, při čemž mu ukáže své zuby, které Egeus považuje za přeměněné, podivné a stává se jimi posedlý. Neustále o nich přemýšlí a nemůže se té myšlenky zbavit. Následně Berenice umře při záchvatu padoucnice.

Děj se zpřetrhává a přesouvá se na chvíli, kdy Egeus sedí ve své knihovně a vedle něj leží skříňka jejich rodinného lékaře. Egeus se cítí podivně, ví, že se něco stalo, ale nedokáže si na to rozvzpomenout. Následně přijde sluha, který mu roztřeseně řekne o tom, co se událo, ukáže na jeho oblečení, které je špinavé a od bláta, a na jeho ruce, na které jsou škrábance od lidských nehtů. Prý znesvětil hrob těla, které prý ještě dýchalo a žilo. Po rozbití skříňky uvidí plno zubařských nástrojů a třicet dva vytržených zubů Berenice.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama