Zánik domu Usherů

4. srpna 2017 v 16:02 | Kaszia |  Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


Zánik domu Usherů

Druh: epika
Žánr: hororová povídka
Forma: próza
Hlavní postava: Roderick Usher - zajímavý člověk, věří ve svou nemoc a zřejmě i nemocný je, a to i duševně, zjevně kreativní, inteligentní
Časoprostor: rok 1839, dům Usherů
Postavy: Roderick Usher, vypravěč (Roderickův přítel), sluha, Madeline (Roderickova sestra)

Vypravěči Roderick Usher napsal, že se cítí být velmi nemocen a aby jej navštívil v jeho sídle. Vypravěč tak z důvodu naléhavosti slov skutečně učiní. Sídlo je to podivné a děsivé, kolem dokola se vznáší zajímavý dým nebo spíše mlha. Roderick příteli vysvětlí, že on sám je nemocen, že ho dostihla nějaká zvláštní choroba jejich rodu, že je příliš citlivý, že při pobytu na světle ho bolí oči, tak žije v tmavém pokoji, že snáší pouze jídla bez jakékoliv chuti, že může nosit šaty jen z určité látky, že vůně všech květin ho odpuzuje a že ze zvuků snese jen hudbu z určitých hudebních nástrojů.

Této nemoci se bojí. Bojí se taktéž o svou sestru, jež je taktéž duševně nemocná, trpí stavy, kdy je jakoby mimo sebe. Roderick si hodně libuje v abstraktním kreslení a při hraní na hudební nástroj rád improvizuje jak hraně, tak i slovně. Jedna z jeho písní se jmenuje Očarovaný palác, která vyzpívává krásu paláce panovníka, než se všechno změní a místo jako by ovládli zlí duchové. Dozvídáme se, že Roderick připisuje smýšlení i rostlinám a neživým objektům.

Když jeho sestra zemře, chce ji vložit na čtrnáct dní do kobky pod jejich zdmi, protože se obává, že kdyby ji dal do rodinné hrobky odtud vzdálené, mohl by do její mrtvoly rýpat lékař, který byl její zvláštní nemocí velmi zaujat. Od té doby se začal Roderick chovat ještě podivněji, jako by skrýval nějaké tajemství a odhodlával se to vypravěči sdělit.

Jednu noc již vypravěč nemůže spát. Venku zuří vichřice. Prochází se tam a zpátky po pokoji, když ho vyruší Roderick. Jelikož blouzní, vypravěč mu začne předčítat z nějaké knihy. Je přesvědčen, že jako by zvuky z děje knihy, kterou čte, slyšel na vlastní uši. Pak uvidí, že Roderick je taktéž slyší, jen s tím rozdílem, že on tvrdí, že to se z hrobky dostává jeho sestra, kterou v kobce zanechali za živa. Pak se otevírají dveře a v nich skutečně jeho sestra stojí.

Vypravěč se ulekne a z domu urychleně uteče, za sebou ještě vidí, jak bažiny a močál dům Usherů polykají a jak mizí z povrchu zemského.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama