Rukopis nalezený v láhvi

1. září 2017 v 16:08 | Kaszia |  Edgar Allan Poe: Jáma a kyvadlo a jiné povídky

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


Rukopis nalezený v láhvi

Druh: epika
Žánr: hororová povídka
Forma: próza
Hlavní postava: vypravěč - velmi přemýšlivý a chytrý, vše pečlivě popisuje
Časoprostor: kolem východního pobřeží Jávy, později pravděpodobně jižní moře až k jižnímu pólu, pravděpodobně kolem roku 1833
Postavy: vypravěč, posádka původní lodi, podivní námořníci na druhé lodi

Vypravěč ve svém úvodním odstavci vysvětluje, že je dosti skeptický k mnoha věcem a že mnozí lidé si myslí, že nemá dostatek fantazie. Sděluje, že byl nějakým způsobem vypuzen z vlasti a odcizil se své vlastní rodině.

Poté se děj přesouvá na vyprávění, kdy vypravěč vyplul z přístavu v Británii na Jávě. Ten den má pocit, že má přijít samum, což je horký, suchý vítr, ale kapitán mu tento jeho pocit vyvrací. Loď však brzy zaplaví velké vlny. Vypravěč a jeden Švéd přežijí jen díky tomu, že voda dokázala utrhnout stěžně, jinak by se loď na vždy potopila. Ostatní lidé však jsou z paluby shozeni či utonou v zatopených kajutách. Následujících pět dní loď pluje udávaným směrem a dva zbylí muži se živí pouhými kousíčky palmového cukru. Vypravěč se domnívá, že plují směrem na jih, mnohem dál, než se dostali do té doby mořeplavci.

V jednu chvíli poté upozorní Švéd, že na okraji jednoho z krkolomných okolních srázů se vznáší loď, jež by mohla mít až čtyři tisíce tun. Vypravěč se zarazí a šokovaně dovrávorá na záď, aby očekával zkázu. Přední část se již pomalu potápí. Když na ni dopadne gigantická loď, dotyčného to vymrští na palubu podivné obrovské lodi. Dotyčný se ihned schová rychle do podpalubí pod uvolněná prkna, jelikož z neznámých námořníků pociťuje strach.

Ihned poté, co se stihne schovat, kolem projde nějaký starý námořník. Po čase, kdy se na lodi skrývá, si začne všímat, že lidé si ho v podstatě nevšímají, jako by ho vůbec neviděli. Když prochází kolem důstojníka nebo si zajde do kapitánské kajuty pro náčiní na psaní, nikdo mu nevěnuje ani nejmenší pozornost. Vzatým náčiní plánuje napsat zápisy o tom, co se událo (a právě zápisy tvoří danou povídku), a pak je dát do láhve a vhodit do moře.

Jednoho dne vklouzne do části lodi, kde se nachází závětrná plachta. Na ni dehtem načmárá bez rozmyslu náhodné čáry. Teprve když pak námořníci plachtu roztáhnou, uvidí, že nějakým zázrakem tehdy napsal slovo "objevení".

Při plavbě přemítá o různých věcech týkajících se lodi. Nakonec usoudí, že loď i přes zásobu zbraní neslouží jako válečná a že je tvořena ze dřeva, které vypadá jako nabobtnaný španělský dub. Na palubě se nacházejí pouze samí staří námořníci, kteří kulhají a dle jejich výzoru je vidět, že už mají lecco za sebou. Mimo nich jsou všude po lodi rozházeny podivné matematické přístroje a zastaralé konstrukce.

Loď míří stále na jih. Když se dostane do chladnějších vod a proráží led, vypravěč si uvědomí, že se pohybuje po předem daném mořském proudu. Přemítá, že pravděpodobně míří k jižnímu pólu.

Děj končí potápěním lodě do víru, kdy autor běduje nad svým osudem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama