Jablko nepadá daleko od stromu (práce do ČJ)

16. prosince 2017 v 11:14 | Kaszia |  Moje školní práce
Ve škole jsme dostali za úkol napsat fejeton na toto téma.Jablko nepadá daleko od stromu

Kdo neslyšel moudrost "jablko nepadá daleko od stromu", ten snad po celý svůj život nevyšel z domu, nečetl žádnou knihu a neslyšel žádnou televizní reportáž o dětech slavných zpěváků a herců. Obzvlášť v těch televizních "V.I.P. drbárnách", vysílaných pravidelně kolem půl osmé hodiny večerní, kde rozebírají slasti a strasti známých osobností, se to při slově "děti" rozjede jako palba z kulometu - žádný herec ani zpěvák s dítětem neodejde od dobře mířené střely některé z reportérek: "A co to vaše? Jablko nepadlo daleko od stromu, že? Podívejte, jak se usmívá, z něho bude určitě jednoho dne úžasný zpěvák." A nikoho nezajímá, že to dítě třeba nebude mít vůbec o zpěv zájem.

Nedá se ale říci, že by toto přísloví zasahovalo jen do životů lidí ve vyšších sférách. Pamatuji si, že poprvé mě osobně ono "jablko" zasáhlo s příchodem ďáblových předmětů, jako jsou fyzika a zeměpis. Přišla jsem domů s pochmurnou náladou a ještě chmurnější známkou. Hrbila jsem se nad sešitem daných předmětů s hlavou v dlaních, když do mého života zasáhl matčin hlas: "Z fyziky a zeměpisu si nic nedělej. Ani mně to nešlo. Jablko nepadá daleko od stromu, takže těžko se za to na tebe rozčilovat. To jen táta bude tvrdit, že byl na fyziku genius. Ale z toho si tuplem nic nedělej, neboť moc dobře vím, že kecá."

Téměř mě to donutilo k tomu, abych si sepsala veškeré věci, které mým rodičům nešly. V budoucnu bych pak mohla tento seznam vždycky rychle projít, kdyby se mi něco nepovedlo. A jakmile bych v něm objevila zmínku o něčem podobném, svedla by to prostě na to ovoce, že já prostě nemůžu za něco, co mám v genech. Případný neúspěch u tabule bych mohla vyučujícímu zdůvodnit velmi jednoduše: "To ne já, to to jablko!"

Zajímal-li by se snad nechápající vyučující, jak s mojí neschopností souvisí nějaké nevinné ovoce, mohla bych podobně jako teď rozvést úvahu a vlastní teorie o známém českém přísloví. Nic by to však nezměnilo na nedostatečném projevu o daném učivu a nedostatečné v klasifikačním sešitu vyučujícího. Po dokončení této myšlenky jsem se rozhodla, že sepsání seznamu věcí, jež nešly mým rodičům, by pro tyto účely bylo naprosto zbytečné.

K podobným myšlenkám by měli přijít i ostatní, neboť dle mých zkušeností mnohdy padá jablko od stromu velmi daleko. Pár jsem jich viděla například u silnice v příkopě. A jsem si jistá, že kolem žádné jabloně nebyly! I ono jablíčko má totiž nějakou vizi budoucnosti a schopnost sebemotivace, které mu jeho okolí může značně osekávat za pomocí pouhého přísloví a automatických náročných nebo naopak velmi nízkých očekávání. Někdy by bylo třeba nechat přísloví příslovím, zakoupit si jablíčko v obchodě a místo cizích osudů se soustředit na pečlivé ukousávání posledních kousků dužiny z ohryzku.

A ze všech těchto myšlenek pro mě vyplývají jenom dvě věci. Bohužel se nebudu moct ze své neschopnosti ve fyzice a zeměpisu vymluvit na přísloví. A bohužel se jím nebudu moct vymluvit ani doma, neboť táta stále zarytě tvrdí, že z fyziky měl samé jedničky a "jablkem" to tedy způsobeno není.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama