Úvaha na téma Peníze hýbou světem (práce do ČJ)

30. ledna 2018 v 9:49 | Kaszia |  Moje školní práce
Opět se jedná o trochu starší práci do ČJ. Téma úvahy je jasné. :)Peníze hýbou světem

V dnešní době, která se sama o sobě vyznačuje svou uspěchaností a čím dál větší náročností na lidstvo, se peníze staly neodmyslitelnou součástí života každého jednotlivého člověka. Bankovky, kovové mince či pomyslné číslice určující stav našeho bankovního konta nám mohou poskytovat spoustu možností, jak je využít. Podle mě ale peníze způsobují více problémů, než kolik jich řeší.

Jaké problémy způsobují? V lidské společnosti existuje mnoho způsobů, jak peníze získat. Některé způsoby samozřejmě působí čestněji, jako například poctivé vydělávání prací, jiné mi připadají poněkud diskutabilnější - například sázení a hazard, případné peněžní výhry, a jiné hned na první pohled působí velmi nečestně - krádež, podvod.

Každý člověk by si nejraději přál mít peněz dostatek či dokonce jejich přemíru, aby si mohl dostatečně užít všelijakých možností, které život jako takový dokáže nabídnout. Bohužel se nedá říci, že by se to většině dařilo. Právě finance totiž tvoří propast mezi lidmi z takzvané vyšší, střední a nižší vrstvy. Ačkoliv mi to připadá občas velmi nespravedlivé, tak těžká kvalitní ruční práce bývá mnohdy méně finančně ceněna než práce méně náročnější či méně kvalitně provedená. A právě toto považuji za největší důvod občasné závisti chudších lidí a arogance lidí bohatších.

Jelikož se mnoho lidí a obzvláště rodičů obává do budoucna špatně ceněné práce, nutí své potomky ke studování vysokých škol s vizí, že pro ně dělají to nejlepší. Jednají však správně? Na vysoké školy a na vysoké posty lékařů či právníků se nakonec dostávají lidé, kteří by za normálních okolností skončili třeba u řemeslných prací. A právě u těchto manuálních prací by mnohdy dokázali zastat svoji práci s větší láskou a zapálením. Myslím si, že v budoucnu se objeví přemíra vysokoškolsky vystudovaných lidí na vyšších postech než těch zaučených do řemesla. Přesto si málokdo uvědomuje, nakolik důležité právě tyto méně ceněné práce zastávají postavení.

Nejen kvůli předurčení k dlouhému studiu, ale právě i kvůli omezení z hlediska finanční stránky se v posledních desetiletích stává takzvaným trendem rodičovství v pozdějším věku. Lidé z důvodu obav, zda by dokázali děti a rodinu finančně zabezpečit, raději čekají do doby, kdy již dokončí studium a začnou vydělávat dostatečné peněžní obnosy. To ale způsobuje, že v rodinách se rodí méně dětí a průměrný věk obyvatelstva našich zemí se zvyšuje.

Vidím to neštěstí, které peníze mohou způsobit, vidím tu schopnost hýbat světem, kterou oplývají. Změna by mohla nastat, pokud by si lidé tohoto problému začali více všímat a přisuzovat penězům menší hodnotu, naučili se radovat i z jiných aspektů, než je finanční stránka, ale dokázali se radovat i z lásky a maličkostí bez ohledu na to, v jaké finanční vrstvě se právě nacházejí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama