Záhořovo lože

31. března 2018 v 15:19 | Kaszia |  Karel Jaromír Erben: Kytice

Autor shrnutého děje: Kaszia z www.kaszia.blog.cz

Souhrn děje prvního dějství je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


Děj básně Záhořovo lože:

Světem putuje poutník. Lidé ho zvou k sobě, protože na něm vidí jeho zármutek, ale on nechce. Neusmívá se, vypadá jako bez duše. Putuje dál a dojde k loupežníkovi Záhořovi. Ten ho chce zabít, ale když vyslechne poutníka, nechá ho žít pod podmínkou, že mu přinese zprávy z pekla, kam se poutník chystá kvůli tomu, že jeho otec upsal jeho duši Ďáblu kvůli penězům, když byl poutník ještě nenarozený.

Po roce, kdy se poutník nevrací, si to začíná loupežník vyčítat. Ale v tom okamžiku se ozve poutníkův hlas se slíbenými zprávami. Poutník Záhořovi vypráví o tom, jak Ďábel nechtěl Satanovi dát úpis sepsaný s poutníkovým otcem, mučil ho kvůli tomu a až díky tomu, že ho Satan chtěl uvrhnout do Záhořova lože, což byl nejhorší trest přichystaný pro samotného Záhoře, Ďábel úpis poutníkovi vydal.

Když to Záhoř slyší, vyzpovídá se poutníkovi ze svých hříchů a prosí o odpuštění. Poutník zabodne loupežníkův kyj do skály a řekne mu, že u tohoto kyje musí být a prosit o odpuštění tak dlouho, než se pro něj poutník vrátí.

Jeho návrat nastane po devadesáti letech, kdy přijde jako biskup se svým mladým pomocníkem. Přijdou na místo, kde poutník zanechal Záhoře. Ale tam je jen jabloň a pařez. Když se mladík snaží utrhnout jablko z jabloně, aby jej přinesl biskupovi, pařez se promění v loupežníka, který mu zakáže jablko utrhnout. Jakmile poté spatří poutníka, sám mu nabídne zlaté plody z jabloně.

Vždyť on sám jej zasadil. Biskup sdělí Záhořovi, že mu bylo odpuštěno a oba můžou společně odejít z tohoto světa. Záhoř se promění v hromádku popela a starý poutník také umírá. Nakonec se nad mladíkem vznáší dvě bílé holubice, které se vydávají vzhůru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama