6. kapitola

21. srpna 2018 v 12:08 | Kaszia |  George Orwell: Farma zvířat

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.


6. kapitola

Zvířata doslova pracují jako otroci, nejsou z toho však nešťastná, protože věří, že to dělají hlavně pro sebe, a ne pro nějakou skupinu lidí. Napoleon zavede i pracovní den v neděli, který je jakože nepovinný, nicméně kdo nepřijde, bude mít příděly snížené na polovinu. Z důvodu stavby se trochu zanedbávají pole, bude proto horší úroda. Nejlepší je Boxer, který doslova maká za tři, dokonce stává o půlhodiny (pak do konce i o tři čtvrtiny hodiny) dřív, aby mohl déle pracovat. Všechna zvířata jej proto velmi obdivují.

Časem však zvířatům dojde, že schází některé věci, které nejdou jen tak na farmě získat (suchary pro psy, olej, hřebíky, provazy a železo na podkovy pro koně). Napoleon pak oznámí, že se rozhodl pro politiku obchodování s okolním světem, konkrétně se domluví prodej vajec od slepic, které by to měly brát jako čest možnost přispět vlastním dílem při budování farmy. Zvířata se diví, jestli se náhodou kdysi neříkalo, že zvířata nikdy nebudou používat peníze, ale Pištík je "vyvede z omylu", že nic takového se přece nikdy neřeklo.

Od té doby jim tak pomáhá pan Whymper, podřadný ale mazaný advokát. Prasata se stěhují do Jonesova domu a přebývají tam. Napoleonovi se říká Vůdce. Zvířata ale znepokojí, že spí v postelích, protože si uvědomují, že kdysi to bylo zakázáno. Lupina přijde za Majkou a požádá ji, aby jí přečetla Čtvrté přikázání. Tam je nyní psáno, že žádné zvíře nebude spát v posteli s prostěradly. Pištík navíc má pak ke zvířatům řeč o tom, jestli snad chtějí, aby se Jones vrátil, když nechtějí prasatům dopřát kvalitní spánek na kvalitní přemýšlení. A taky prasata vstávají o hodinu později než ostatní. Ale nikdo neprotestuje.

Příchodem listopadu dojde k bouři, která shodí mlýn, který podle okolních lidí měl špatné základy. Napoleon se svede na Kuliše, který údajně v noci mlýn rozbil, aby se pomstil za své vyhoštění. Tak musí zvířata pracovat znovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama