10. kapitola

18. září 2018 v 12:18 | Kaszia |  George Orwell: Farma zvířat

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

10. kapitola

Roky plynou, mnohá zvířata umřou, mnohá jsou zapomenuta, včetně Boxera nebo Kuliše. Lupina je stará, trpí revmatismem. O vyčlenění pastviny pro zvířata v důchodu se už přestalo mluvit vůbec. Prasata jsou vykrmená, tradice jejich Farmy zvířat a informace se postupně předávají dalším generacím. Mimo Lupinu vlastní farma ještě tři koně, ale ti jsou hloupí, nedostanou se v abecedě ani za písmeno B. Větrný mlýn je dostavěn, farma vlastní dokonce i fukar na seno a mlátičku či jiné budovy. Ale o příjemných věcech, o kterých kdysi básnil Kuliš, vůbec není řeč. I když se statek vzmáhá, zvířata zůstávají stejně hladová a chudá (s výjimkou prasat a psů).

Zvířata si nedokážou uvědomit, jestli se hned po revoluci měli stejně nebo hůře, spoléhají jen na čísla, která uvádí Pištík. Přesto dřou a dřou, ale nevzdávají se naděje. Nikdo nechodí po dvou nohách a žádné zvíře neoslovovalo druhé "pane".

Jednoho dne odvede Pištík bezduché ovce na pastvu a tam s nimi zůstane dlouhou dobu sám zavřen, prý je učí novou píseň. Zvířata pak večer slyší vyděšené Lipinino zaržání, tak za ní běží, uvidí Pištíka, jak si to kráčí po dvou nohách. Pak uvidí i jiná prasata a Napoleona po dvou nohách, ten dokonce drží v paznehtu bič. Chtějí začít protestovat, když ovce spustí "Čtyři nohy dobré, dvě nohy 'lepší'!"

Lupina s Benjaminem jdou pak ke stodole. I když Lupina nemůže přečíst přikázání, zda se jí, že vypadá jinak. Požádá Benjamina, aby jí přečetl, co tam stojí. Místo oněch sedmi přikázání zde bylo již jen jediné: "VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU SI ROVNA, ALE NĚKTERÁ JSOU SI ROVNĚJŠÍ." Potom jim už není divné, že prasata chodí po dvou, drží bič, že Napoleon kouří dýmku nebo že chodí oblečení.

Jednoho dne přijde na farmu delegace ostatních farmářů. Když zvířata slyší z domu smích a zpěv, přikradou se s Lupinou v čele k oknu a sledují. Pilkington má proslov o tom, že nikdy v životě neviděl farmu, kde by zvířata pracovala tak usilovně za tak malý příjem. Použil pojem "Farma zvířat", který mu Napoleon zkritizoval, že se farma jmenuje už jako původně "Panská". Popíjejí u toho všichni alkohol.


Zvířata to všechno sledují, mají divný pocit, začnou se plížit pryč, když mají nutkání se vrátit zpět a opětovně nahlédnout dovnitř. Probíhá tam hádka, mlátí se pěstmi do stolu, vrhají se zuřivé pohledy a obvinění. Ale co je nejhorší, není poznat, která z dvanácti tváří patří praseti a která člověku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama