8. kapitola

4. září 2018 v 12:14 | Kaszia |  George Orwell: Farma zvířat

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

8. kapitola

Časem si zvířata vzpomenou, že jedno z přikázání kdysi znělo, že žádné zvíře nezabije jiné zvíře. Lupina požádá Benjamina, aby jí zakázání přečetl, ten to ale neudělá. Tak dojde za kozou Majkou, která přečte, že žádné zvíře nezabije jiné zvíře "bez důvodu". Zvířatům ale nedojde, že poslední slova tam původně nebyla.

Napoleon se začne držet dál od ostatních a když vychází, leda v obležení psů. Minimus mu složí speciální píseň na počest. Napoleon dokonce spí už jen v přítomnosti čtyř psů a prase Šilha musí před ním ochutnávat jeho jídlo, aby se zajistilo, že nebude otrávené. Budují se vztahy mezi Farmou zvířat a Liščínem, kam Napoleon chce prodat dřevo, naopak se zhoršují vztahy se Stračínem, o kterém Naopelon tvrdí, že ukrývá Kuliše, navíc se rozšiřují pomluvy o šíleném týrání zvířat na této farmě.

Zvířata se dozvídají, že Kulišovi nikdy vlastně řád Zvířete-hrdiny I. třídy udělen nebyl, že to byla jen legenda, kterou kdysi rozšiřoval sám Kuliš. Na podzim se jim zároveň podaří postavit větrný mlýn, o kterém Napoleon rozhodne, že se bude jmenovat Napoleonův. Zároveň zvířatům oznámí, že dřevo neprodal panu Pilkingtonovi z Liščína, ale Frederickovi ze Stračína, čemuž se všechna zvířata diví. Napoleon to vysvětlí tak, že i když na venek byl přítel Pilkingtona, tak ve skutečnosti vedl i jednání s Frederickem, přičemž se na oko přátelil s Pilkingtonem jen proto, aby si u Fredericka zajistil větší výnos o 12 liber za prodej dřeva. A někdejší heslo "smrt Frederickovi" je změněno na "smrt Pilkingtonovi", navíc mají holubi zakázáno létat ke Stračínu. Dokonce i Kuliš se prý nakonec neskrýval na Stračíně, ale v Liščíně.

Nejdřív se Napoleon před všemi zvířaty bankovkami chlubí, ale pak vzejde najevo, že jsou falešné, tak svolá zvířata, vyřkne ortel na Frederickem, varuje zvířata před možným útokem z jeho strany a vyšle několik holubů na Liščín ve snaze o lepší vztahy. Nakonec k přepadení Frederickem došlo následující ráno při snídani, od Liščína došla odpověď "dobře vám tak" a lidé od Fredericka vyhodili mlýn do povětří.

Na to se zvířata rozhodnou bojovat v dosti krvavé bitvě, při níž některá zvířata zemřou, a dokonce i Boxer má zraněné kopyto. Napoleon se celou dobu bitvy drží v ústraní, přesto mu je ustřelen konec ocasu. Když se vrací zvířata smutně k farmě, Puštíka jim řekne, že se přece jedná o veliké vítězství, které se oslavit musí.


Prasata večer objeví ve sklepě zapomenutou bednu whisky, takže se opijí a z domu jde slyšet lomoz. Následující den z toho je Napoleonovi špatně, tak se na farmě rozhlásí, že jejich Vůdce umírá a že jako svůj poslední zákaz zakazuje pít alkohol pod trestem smrti, no nakonec se brzy záhadně uzdraví. Zvířata se dozví, že řekl Whymperovi, aby mu opatřil nějaké knihy o vaření piva a destilování. Malá pastvina za sadem, která měla sloužit pro zvířata v důchodu, je zorána, aby se zde pěstoval ječmen. A té noci uslyší zvířata lomoz, vyjdou ven, u stodoly s nápisy přikázání je zlomený žebřík s Pištíkem. Zároveň přibyde v přikázání, že žádné zvíře nebude pít alkohol, sousloví "přes míru".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama