9. kapitola

11. září 2018 v 12:16 | Kaszia |  George Orwell: Farma zvířat

Autor shrnutého děje: Kaszia z Kaszia.blog.cz

Souhrn děje je mým vlastnictvím, tudíž máte sice právo si jej třeba uložit, ale chcete-li ho publikovat, musíte uvést, kdo je pravým autorem. Děkuji za pochopení.

9. kapitola

Boxerovo kopyto se dlouho hojí, přesto si odmítá vzít volno na stavbě nového mlýna, i když mu domlouvají Lupina i Benjamin, že brzy mu bude 12 let, což je důchodová hranice pro koně. Zvířatům se jinak žije dosti špatně, zima je krutá, žrádla je ještě méně, jen prasata jsou zdravě vykrmená. Napoleonovi se narodí selata, tak se rozhodne jim postavit školu, načež tedy zvířata nepracují nejen na náročné stavbě mlýna, ale i na stavbě školy. Zároveň všechna zvířata v neděli nosí na ocase stužky.

Ucítí z malého pivovaru za kuchyní, který kdysi užíval Jones, vůni vařeného ječmene. Myslí si, že jde o kaši na večeři, ale nikoliv, dokonce je jim oznámeno, že odteď je veškerý ječmen k dispozici prasatům, který mají od nynějška příděl půl litru piva za den (Napoleon dva tupláky).

Zvířata se snaží přežít na myšlence, že teď je jim lépe, než bylo dřív, že jsou svobodná a konají se různé průběžné demonstrace, kde se v podstatě oslavuje Napoleon, snadněji se jim při takových akcích zapomíná na prázdné žaludky. Farma zvířat je vyhlášena republikou, jediným kandidátem je Napoleon. Ukazuje se, že Kuliš vlastně v Bitvě u kravína nejenže tajně podporoval Jonese, ale i otevřeně jeho stranu vedl a volal heslo "ať žije lidstvo". Kulišovo tehdejší zranění mu způsobily zuby Napoleona.

Boxer se stále více a více přepíná, blíží se jeho dvanácté narozeniny, tak chce nashromáždit dostatek kamení. Později pro zvířata doletí holubi, že se Boxer strhal. Následující dva dny leží ve stáji, když jednoho dne přiběhne za zvířaty Benjamin, uřícený a šílený strach, jak ho zvířata nikdy neviděla. Když přiběhnou, oznámí jim, že na boku povozu, ve kterém Boxera odvádí, je nápis firmy koňského řezníka. Zvířata ucítí hrůzu, ale nepodaří se jim Boxera osvobodit. O tři dny bylo oznámeno, že Boxer zemřel v nemocnici ve Wellingdonu a že Pištík sám byl přítomen jeho posledních chvil. A taky, že se mu donesla pomluva, že byl snad Boxer odvezen řezníkem, což není pravda - že jen kdysi před lékařem řezník povoz vlastnil, ale nyní už tomu tak není. V době se pak ozývají alkoholové výkřiky z domu, není jasné, kde vzali prasata na nákup další bedny whisky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jsou Vám tyto výpisky nápomocné?

Ano, velmi.
Ano, trochu.
Ne, nejsou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama